Informacje o Urzedzie Miejskim w Olecku

Zycie gminy Olecko
Gospodarka miasta i gminy
Mapy Olecka i okolic
Historia miasta i regionu
Turystyka szansa rozwoju regionu
Szukaj w Internecie
Ksiega gosci

 

Szlakiem kościołów

Do najciekawszych i najcenniejszych zabytków architektury należą kościoły w Szarejkach, Cichym, Wieliczkach.

Trasa: Olecko - Szarejki - Sokółki - Cichy - Olecko - Wieliczki

Olecko
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Ul. Zamkowa – Zespół Kościoła Ewangelickiego (obecnie rzymsko-katolickiego Zespół Kościoła Parafialnego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego) z lat 1859-1861 jest widoczny z daleka dzięki wieży kościelnej. Zabudowania murowanej kaplicy pochodzą z II połowy XIX w. Wieżę dobudowano ok. 1920 roku. We wnętrzu znajduje się ciekawy drewniany ołtarz wykonany przez ludowego artystę.
Obok kościoła znajduje się kapliczka a w niej drewniany krzyż. Od kilku lat to miejsce kultu-Sanktuarium Krzyża Świętego. Od września 1981r. do marca 1982r. kilka lat temu z krzyża sączyły się „krople krwi”.

Szarejki
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Wieś założona w 1566r. Parafia powstała w 1581 roku. Kościół w Szarejkach zbudowany został w stylu gotyckim, pochodzi z XVI w., przebudowany był prawdopodobnie w końcu XIX w. Warto zobaczyć jak wygląda w nim późnobarokowy ołtarz (1720) rzeźbiony przez Pfeffera z Królewca. W ołtarzu znajduje się rzadki i specyficzny krzyż, tzw. drzewo życia: belka poprzeczna łamana, przypominająca gałąź, w środku znajduje się jeszcze zielona gałąź symbolizująca zmartwychwstanie.
Ostatnio zrekonstruowano organy oraz główny ołtarz pokryto złoceniami ( jest to obecnie jedna z pięciu parafii w diecezji posiadających taki ołtarz).
Warto również obejrzeć anioła, który trzyma w dłoniach małą chrzcielnicę a w niej olej święty i woda święcona. W czasie udzielania chrztu anioł jest opuszczony.

Cichy
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Wieś otrzymała przywilej lokacyjny w 1554 roku. Kościół w Cichym istnieje już od XVI wieku ( 1566), został jednak przebudowany w pierwszej połowie XVIII stulecia . Jednocześnie z utworzeniem parafii powstała w niej szkoła. Uczył w niej w XVIII w. M.in. Michał Grodzki, poeta mazurski, autor głośnego utworu pt. ”Mór w Prusiech 1709 roku”.
We wnętrzu kościoła po lewej stronie znajduje się tryptyk św. Agnieszki z XVI wieku. Tryptyk ten jest przykładem wielodzielnego ołtarza rozpowszechnionego w okresie gotyku.
We wnętrzu zabytkowego kościoła znajdują się płyty nagrobne rodziny Giżyckich z XVII w.

Wieliczki
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Zupełnie wyjątkowy jest modrzewiowy kościółek w Wieliczkach, zbudowany w drugiej połowie XVII wieku w stylu barokowym. Znajduje się tu zabytkowy ołtarz wiszący z 1654 roku, neobarokowy ołtarz główny z 1876 roku.

 

[Szlakami Mazur Garbatych. Ziemia Olecka i okolice. Olecko 2004. Wydawca: Urząd Miejski w Olecku

 

...

 

J. Kunicki UM Olecko Ostatnia zmiana: 27 stycznia, 2008

Do początku strony