Informacje o Urzedzie Miejskim w Olecku

Zycie gminy Olecko
Gospodarka miasta i gminy
Mapy Olecka i okolic
Historia miasta i regionu
Turystyka szansa rozwoju regionu
Szukaj w Internecie
Ksiega gosci

 

Spływ kajakowy Łaźną Strugą

Mazury–Rogajny–Borki–Jelonek–Wronki–Kije–Połom dł. 40,5 km, spływ 3- 4-dniowy

0 km
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Spływ rozpoczyna się przy moście drogowym na rzece Mazurce na trasie Mazury–Czerwony Dwór – 1 (dojazd od miejscowości Mazury, w której znajduje się schronisko młodzieżowe oraz sklep spożywczy).

2 km
Między miejscowościami Rogajny i Borki znajduje się ogólnodostępne dojście do jeziora usytuowane tuż przy szosie – 2.
Następnie rzeką Mazurką do jeziora Łaźno, a potem do przeciwległego krańca jeziora.

9 km
Punkt ten może być również miejscem startu lub odpoczynku. Dalej – należy płynąć wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Łaźno (po lewej miejscowość Borki, w której znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych oferujących noclegi i wyżywienie). Dalsza trasa prowadzi do mostu drewnianego położonego w pobliżu miejscowości Zamoście na granicy jeziora Łaźno i Litygajno – 3.

14 km
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Jest tu dogodne miejsce do wyjścia na brzeg i zrobienia zakupów w kiosku spożywczym. Następnie należy przepłynąć całą długość rynnowego jeziora Litygajno. Ok. 100 m od miejsca, w którym wypływa rzeka Łaźna Struga, jest możliwość wygodnego postoju na lewej stronie jeziora – 4.


19,5 km

Łagodne zejście ze stromego zbocza zakończone jest tu małą piaszczystą plażą. Do tego miejsca można dojechać z pobliskiej miejscowości Borki. Po opuszczeniu ostatniego z puszczańskich jezior rozpoczyna się pas trzcinowisk rozpoczynających dalszy ciąg Łaźnej Strugi.

23 km
Most betonowy na drodze Wronki–Jelonek – 5.

24 km
W miejscowości Wronki po lewej stronie rzeki znajduje się gospodarstwo agroturystyczne z miejscem postojowym przy samej rzeczce, gdzie można się pożywić – 6.

25 km
Kolejny most drogowy – na trasie Olecko–Giżycko.

26 km
Postój przeznaczony na odpoczynek i rozbicie namiotów (konieczne jest uzgodnienie z właścicielem – tel.: (87) 610 03 56 – 7.
Jest to wysoka piaszczysta skarpa na skraju łąki przylegającej do lasu sosnowego z dzikim kąpieliskiem rzecznym, która zachęca do odpoczynku i kąpieli. Do tego miejsca jest dogodny dojazd od Olecka, skręt na lewo zaraz za mostem nieopodal zabudowań, których mieszkańcy chętnie pomagają turystom. Tu można zarówno kończyć jak i zaczynać nasz spływ.

29,5 km
Most betonowy w Kijach. Można tu również zaczynać lub kończyć etap spływu – 8. Dojazd do tego miejsca od trasy Połom – Wronki.

34 km
Most w miejscowości Połom – 9. Znajduje się tu sklep spożywczy i schronisko młodzieżowe. Tu również można zaczynać lub kończyć spływ.

39 km
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Jezioro Łaśmiady. Połom od jeziora Łaśmiady dzieli ok. 5 km. Na tym odcinku jest coraz więcej trzcinowisk, powalonych drzew i innych przeszkód. Wpływając na jezioro Łaśmiady należy trzymać się lewego brzegu jeziora.

40,5 km
Miejsce biwakowania, na którym kończy się trasa spływu – 10. Dojazd do tego miejsca od drogi Połom–Sajzy.

Źródła Łaźnej Strugi znajdują się w okolicach Gołdapi. Swoje wody rzeka zbiera głównie z terenu Puszczy Boreckiej. Prze¬pływa przez jeziora Szwałk Wielki, Pilwąg, Łaźno i Litygajno. Wypływając z jeziora Litygajno Łaźna Struga jest już okazałą rzeką. Płynie szerokim korytem przez Puszczę Borecką i przyległe do niej lesiste tereny. Za miejscowością Wronki zmienia nazwę na rzekę Ełk, która stanowi dorzecze rzeki Biebrzy.

Trasa spływu zaskakuje wieloma niespodziankami:
– zwalone pnie drzew,
– krótkie, ostre zakręty,
– kamieniste dno (na krótkim odcinku),
– gęste trzcinowiska,
– kolonie białokwitnących grzybieni,
– ślady żerowania bobrów,
– przemykające brzegami dzikie zwierzęta,
– piękne okazy motyli i owadów wodnych.
 

[Szlakami Mazur Garbatych. Ziemia Olecka i okolice. Olecko 2004. Wydawca: Urząd Miejski w Olecku

 

...

 

J. Kunicki UM Olecko Ostatnia zmiana: 27 stycznia, 2008

Do początku strony