Informacje o Urzedzie Miejskim w Olecku

Zycie gminy Olecko
Gospodarka miasta i gminy
Mapy Olecka i okolic
Historia miasta i regionu
Turystyka szansa rozwoju regionu
Szukaj w Internecie
Ksiega gosci

 

Do Augustowa i Studzienicznej

0 km
– Wyjazd z Olecka –

50 km
– Zwiedzanie Augustowa (ok. 3 h) –
Zabytki: Kanał Augustowski, szesnastowieczny układ urbanistyczny centrum Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze miasta, stara Poczta według typowego projektu H. Marconiego (1828), pałacyk Zarządu Wodnego (przełom XIX i XX wieku), zespół sakralny w Studzienicznej (1846-1872), Dworek Prądzyńskiego (klasycyzm, drewniany, z połowy XIX w.), Kościół Najświętszego Serca Jezusowego (1905-1911), kamienice późnoklasyczne i eklektyczne – Rynek Zygmunta Augusta, ul. Ks. Skorupki, 3 Maja, Młyńska, budynek dworca PKP (1898), dawny hotel Ligi Popierania Turystyki (wg planów Macieja Nowickiego z 1939 r.) obecnie Hetman, Oficerski Yacht Club (1935), Biały Domek-przed wojną ośrodek wypoczynkowy podoficerów 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, nagrobki na cmentarzu parafialnym (1800) – odlewy żeliwne z Huty Sztabińskiej i pomniki kamienne (XIX), kapliczka zrębowa, budynki koszarowe z kościołem Matki Boskiej Częstochowskiej (koniec XIX w.), II Liceum Ogólnokształcące (1927), ruiny polskiego schronu bojowego (1939), park obok Starej Poczty oraz na półwyspie portowym przy PBWI.

52 km
– Wyciąg dla narciarzy wodnych –
Wyciąg do nart wodnych ma długość 740 m, a maksymalna prędkość do 58 km/h. Miasto za otwarcie wyciągu otrzymało prestiżową nagrodę Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Przebiśnieg ’99. Kontakt: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Tytoniowa 1, tel. 643 37 91.

56 km
– rejs po Kanale Augustowskim, trasa: Port – Śl. Augustów – J. Necko – Port. (1,5 h) – dwukrotne śluzowanie –
Najbardziej znanym zabytkiem Augustowa jest Kanał Augustowski. Jest on dzisiaj główną atrakcją turystyczną regionu i kandyduje do wpisania na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Kanał o długości 101,2 km (80 km na terenie Polski i 21 km na terenie Białorusi) łączy dorzecza Wisły i Niemna. Powstał on na bazie projektu gen. Ignacego Prądzyńskiego* z 1822 roku, a jego budowa zajęła 15 lat (z przerwą podczas powstania). Różnica poziomów zwierciadła wody uregulowana została przez budowę 18 śluz i 29 upustów. Połączenie Wisły i Niemna pozwoliło ominąć Prusy, które zamknęły dostęp do swych portów bałtyckich Polakom, pobierając wysokie cło. Dziś Kanał Augustowski wraz z augustowskimi jeziorami oraz Czarną Hańczą tworzy atrakcyjny szlak wodny.
* Ignacy Prądzyński-był oficerem sztabowym w powstaniu listopadowym, opracował plan rozbicia korpusu Rosena.

70 km
Wyjazd do Studzienicznej –

W Studzienicznej znajduje się zabytkowy drewniany kościół z 1847 roku, zbudowany przez Szymona Andruszkiewicza. Obok drewniana dzwonnica z 1871 roku. Natomiast neorenesansowa kaplica zbudowana została w 1872 z obrazem Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Jeszcze przed powstaniem osady w 1728 roku, w miejscu, na którym obecnie znajduje się kościół, został umieszczony wśród dębów obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ludność nawet z odległych wiosek puszczańskich udawała się tu na pielgrzymki i składała ofiary. Niezadowoleni kameduli z Wigier interweniowali u władz, w wyniku czego zakazano pielgrzymek do tego miejsca. W XVIII w na wysepce zamieszkał pustelnik, a wśród okolicznych mieszkańców rozeszła się wieść, iż mądry starzec umie leczyć ziołami. Mimo protestów ze strony pustelnika mieszkańcy zbudowali tam kaplicę i zawiesili obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej, a dla lepszej dostępności usypano groblę łączącą wyspę z lądem. Do dnia dzisiejszego jest to miejsce licznych pielgrzymek, szczególnie z okazji święta parafialnego, przypadającego w dniu Zielonych Świątek. W 1999 roku odwiedził to miejsce Papież Jan Paweł II.

130 km
– powrót do Olecka –

[Szlakami Mazur Garbatych. Ziemia Olecka i okolice. Olecko 2004. Wydawca: Urząd Miejski w Olecku

 

...

 

J. Kunicki UM Olecko Ostatnia zmiana: 30 stycznia, 2008

Do początku strony