Informacje o Urzedzie Miejskim w Olecku

Zycie gminy Olecko
Gospodarka miasta i gminy
Mapy Olecka i okolic
Historia miasta i regionu
Turystyka szansa rozwoju regionu
Szukaj w Internecie
Ksiega gosci

 

Ciekawe miejsca

Gąski, Giże, Golubki, Gordejki Małe, Judziki, Kijewo, I Kowale Oleckie, Krupin, Kukowo, Lakiele, Lenarty, Łęgowo, Niemsty, Nory, Plewki, Rogajny, Sedranki, Sobole, Stacze, Starosty, Szarejki, Szczecinki, Szwałk, I Świętajno, Wężewo, Wieliczki, Wojnasy, Zabielne, Zalesie, Żydy

BIAŁA OLECKA
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Powstała w wyniku rozwoju osadnictwa obszarniczego na ziemi oleckiej.
W tym miejscu w 1562 r. książę Albrecht nadał dobra rycerskie Jerzemu von Diebes, w 1695 r. mieszkał tu Gotard von Buddenbrock, major wojsk polskich. W XVIII wieku w Białej Oleckiej rezydowała polska szlachta, Semkowscy i Warkojowie. Od około połowy XIX wieku dobra należały do Tolsdorffów. Rezydencja usytuowana jest między niewielkim parkiem a obszernym podwórzem gospodarczo-inwentarskim. Pałac w stylu neobarokowym zbudowany dla rodziny Tolsdorff w początkach XX wieku. Obszerna dwukondygnacyjna budowla, wzniesiona na planie prostokąta z wielobocznymi wieżyczkami na narożach, od frontu przykryta wysokim dachem czterospadowym. W elewacji frontowej taras przed wejściem głównym, podtrzymywanym przez cztery kolumny. Pałac został spalony podczas I wojny światowej, lecz odbudowany prawie według pierwowzoru, zmieniono tylko otwory okienne na mniejsze. W 1926 r. należał do Fritza Tolsdorff. Do dziś zachowały się imponujących rozmiarów zabudowania gospodarcze i inwentarskie. W latach trzydziestych majątek przeszedł na własność Leo Brodowskiego, który w okresie Trzeciej Rzeszy organizował w pałacu roczne obozy szkoleniowe dla młodzieży z dużych miast (Hitlerjugend). Pałac nie został zniszczony podczas II wojny światowej, a na obszarze majątku utworzono państwowe gospodarstwo rolne, w pałacu funkcjonowały biura i mieszkali pracownicy zakładu. Po wyeksploatowaniu został opuszczony, spłonął w latach osiemdziesiątych. W 1990 r. pałac już w stanie ruiny został kupiony przez prywatną osobę. Po raz drugi w historii został odbudowany zgodnie z pierwowzorem, pozostaje jeszcze w stanie surowym, ale robi duże wrażenie. Zachował się stary warsztat mechaniczny i słupy bram wjazdowych przed pałacem , podjazd konny pod schody pałacowe oraz miejsce na kwietnik przed budynkiem. Obok – wolno stojący dom zarządcy.

CHEŁCHY
Powstały w 1563 roku. Nazwa wsi pochodzi od zeslawizowanego nazwiska bałtyckiego, podobnie jak w przypadku wsi Gryzy, Czukty, Kiliany, Gordejki czy Wojnasy. W Chełchach znajduje się zabytkowy zespół dworski.

CICHY
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze To dawna wieś czynszowa, która przywilej lokacyjny otrzymała w 1554 roku. Kościół w Cichach zbudowano w 1566 roku, a parafia powstała kilkanaście lat później. Pocztę uruchomiono w Cichach w 1865 roku, a ochotniczą straż pożarną – przed rokiem 1914. Razem z przyległymi miejscowościami – Cichy-Młyn, Cichy-Małe i Nowiny miejscowość ta liczyła w 1938 roku 286 mieszkańców i nosiła nazwę Bolken, która zastąpiła wcześniej używaną – Czychen.
Godny uwagi jest zespół dworski w Cichach. Obiekty pałacowo-parkowe z rozległym podwórzem gospodarczym, usytuowane są w środku wsi w pobliżu kościoła. Majątek powstał z nadania rycerskiego w 1554 r. W latach dwudziestych XX w. właściciel majątku von Gehren pełnił funkcję starosty powiatu. Majątek obejmował 1090 ha ziemi, trzy folwarki, funkcjonowała gorzelnia, młyn, mleczarnia, tartak. Pałac leży w pobliżu zabudowań gospodarczych i podwórza, natomiast park usytuowany w oddaleniu, przylegający do podwórza gospodarczego. Park, choć mocno zaniedbany, zasługuje na szczególną uwagę. Prezentuje typ krajobrazowy o dużej powierzchni 18,5 ha, miał bardzo malowniczą kompozycję, z rzeczką, kilkoma mostkami, wijącymi się alejkami. Zachował się zróżnicowany starodrzew: lipy, klony, wiązy, dęby. Na skraju parku, w pobliżu podwórza gospodarczego usytuowany był cmentarz rodowy. Pałac w swej zasadniczej części wzniesiony został w 1750 r. na rzucie litery L. Z tego czasu pozostały mury korpusu głównego. W 1848 r. został znacznie powiększony i przebudowany. W latach siedemdziesiątych XX w. przeszedł gruntowny remont. Jest to budynek dwukondygnacyjny, przykryty dachami czterospadowymi. W elewacji frontowej mocno wysunięty murowany przedsionek, poprzedzony szerokimi schodami, podtrzymujący duży taras z ozdobną balustradą. Na zboczu jaru resztki XVIII w. grobowca rodziny Goege i Wittig. Jak głosi napis z grobowca fundatorzy wierzyli, że miłość jest silniejsza od śmierci. W kościele w Cichach znajdują się płyty nagrobne rodziny Giżyckich z XVII w. oraz tryptyk św. Agnieszki z XVI w.

CIMOCHY
Wieś otrzymała przywilej lokacyjny od księcia Albrechta w 1548 roku. Jako duża osada przygraniczna Cimochy miały dwie komory celne, urząd pocztowy od 1860 roku, szkołę trzyklasową, powstałą w 1758 roku, a w latach międzywojennych – urząd żandarmerii, szkołę zawodową, lekarza dentystę, akuszerkę i kilka zakładów rzemieślniczych.

DOLIWY
Powstały w wyniku osadnictwa na prawie lennym niemieckich rodzin szlacheckich. W pobliżu znajdują się tereny Koła Łowieckiego „Sarna” (strzelnica myśliwska, domek myśliwski z pokojami noclegowymi, salą z kominkiem, zabudowania gospodarcze).

DROZDOWO
Majątek ziemski, który powstał jednocześnie z założeniem Białej Oleckiej wskutek nadania na prawie lennym w 1562.
Z zabytkowego zespołu dworsko-parkowego zachował się dwór usytuowany na wzniesieniu. Zachowały się również pozostałości starego parku oraz zabudowania podwórza gospodarczego. Dwór pochodzi z drugiej połowy XIX w.

DUDKI
Wieś czynszowa chłopska, założona w 1562 roku. Miejscowość położona malowniczo nad jeziorem Dudeckim. We wsi dość duży hotel z restauracją. Możliwość plażowania i wypożyczenia sprzętu pływającego.

DUNAJEK
Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Wieś założona ok. 1560 na prawie chełmińskim na 40 włókach.
W Dunajku osiadł uczestnik powstania listopadowego – Sieniawski – którego syn Karol Emilian urodził się tu w 1843 r. Był on znanym w swoim czasie pedagogiem i pisarzem.
W Dunajku znajduje się zabytkowy zespół dworski. Dworek położony jest na końcu wsi, 1 km od szosy Olecko–Giżycko. Oddzielony jest od drogi fragmentem dawnego parku dworskiego. Znajdują się tu zabudowania gospodarcze, m.in. spichlerz i obora, a także należąca do zespołu gorzelnia – położona we wsi. Do dawnego głównego wejścia w narożu północno-wschodnim dworku wiedzie od drogi szeroka aleja lipowa.

Gąski, Giże, Golubki, Gordejki Małe, Judziki, Kijewo, I Kowale Oleckie, Krupin, Kukowo, Lakiele, Lenarty, Łęgowo, Niemsty, Nory, Plewki, Rogajny, Sedranki, Sobole, Stacze, Starosty, Szarejki, Szczecinki, Szwałk, I Świętajno, Wężewo, Wieliczki, Wojnasy, Zabielne, Zalesie, Żydy

[Szlakami Mazur Garbatych. Ziemia Olecka i okolice. Olecko 2004. Wydawca: Urząd Miejski w Olecku

 

...

 

J. Kunicki UM Olecko Ostatnia zmiana: 23 stycznia, 2008

Do początku strony