Informacje o Urzedzie Miejskim w Olecku

Urząd Miejski w Olecku
Plac Wolności 3
19 - 400 Olecko

tel. +87 520 21 68 
fax. +87 520 25 58

um@um.olecko.pl
www.olecko.pl
olecko.eu

Zycie gminy Olecko
Gospodarka miasta i gminy
Mapy Olecka i okolic
Historia miasta i regionu
Turystyka szansa rozwoju regionu
Szukaj w Internecie
Ksiega gosci

UM Olecko

Informacje z ratusza 13 sierpnia 2008 r.


11 Mazurskie Spotkania z Folklorem - program

15 sierpnia 2008 r. (piątek)

18.00 – zabawy dla najmłodszych i trochę starszych, konkurs piosenki ludowej

19.00 – występ Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” (Kaszuby)

Zespół Przodkowianie zaczął swoją działalność 10 października 2006r. przez panią Krystynę Zalewską przy pomocy dyrektora tutejszej szkoły podstawowej i gimnazjum. W całości zespół pochodzi z gminy Przodkowo i reprezentuje gminę Przodkowo. Większość osób występowała przez wiele lat w zespole prowadzonym również przez panią Krysię „Małe Kaszuby”. Natomiast gdy zaczęli chodzić do szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjum, postanowili stworzyć nową, starszą, bardziej zaawansowaną grupę taneczną i tak zaczęła się kolejna przygoda z tańcami oraz śpiewami kaszubskimi. Zespół składa się z 10 chłopaków i 11 dziewcząt. Co tydzień wszyscy spotykają się w szkole podstawowej aby doskonalić i rozszerzać swoje umiejętności. Grupa również wiele występuje na wszelkiego rodzaju festynach, dożynkach, bierze udział w konkursach i przeglądach. Największym jak dotąd sukcesem tego młodego zespołu było zdobycie wyróżnienia w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Łowiczu.


20.00 – występ Zespołu Pieśni i Tańca „Malbork” (Malbork)

Zespół Pieśni i Tańca „Malbork” powstał w 2001 roku przy Klubie Garnizonowym w Malborku. Tworzą go uczniowie malborskich i elbląskich szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Do zespołu należy obecnie ponad 50 osób, które w trzech sekcjach rozwijają swój talent i zamiłowanie do tańca, śpiewu i muzyki ludowej. W repertuarze ZPiT „Malbork” znajdują się tańce narodowe (Polonez, Krakowiak), regionalne (z regionu Kaszub, Pomorza, Mazowsza oraz okolic gór – Beskidu i Nowego Sącza) oraz przyśpiewki ludowe.
Mimo krótkiej działalności zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów, a do najważniejszych należą:
- I Miejsce na międzynarodowym Festiwalu Euroregionu Bałtyk w Elblągu w 2006 i 2007 roku;
- Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Dziecięcej w Skwierzynie w 2007 i 2008r.;
- Pary Zespołu Pieśni i Tańca „Malbork” od kilku lat zajmują czołowe miejsca na Ogólnopolskich Konkursach Tańców Polskich.

21.00 – koncert Rodzinnej Kapeli Siłkowskich (Udryn)

Kapela występuje w czteroosobowym składzie. Liderem zespołu jest pan Wacław Siłkowski, którego wspierają muzycznie i wokalnie jego trzy córki.
W repertuarze kapeli każdy może znaleźć coś dla siebie. Śpiewają m.in. piosenki: „W polu ogródeczek”, „Ach, po coś mnie moja mamo”, „W kalinowym lesie” i inne popularne i lubiane melodie ludowe.
Śpiewane utwory pochodzą w większości z regionu suwalskiego. Instrumentarium kapeli tworzą: klarnet, akordeon, skrzypce i tamburyn.
Pan Wacław jest nie tylko muzykiem, ale także rzeźbiarzem i gawędziarzem.
Na Mazurskich Spotkaniach z Folklorem kapela zagości po raz pierwszy.

16 sierpnia 2008 r. (sobota)

18.00 – zabawy dla najmłodszych trochę starszych, konkurs piosenki ludowej

19.00 – koncert Dziecięcej Grupy Folklorystycznej TARŠKUTIS (Alitus – Litwa)

Zespół powstał w 1987 r. Członkowie sami tworzą muzykę, choreografię i utwory wokalne. Grają na wielu instrumentach muzycznych, takich jak: akordeon, harmonia, klarnet, tamburyn, cymbały, basetla oraz na własnych instrumentach, charakterystycznych dla ich regionu.
Zespół składa się z 40 osób. Są laureatami wielu festiwali folklorystycznych. Dali już ponad 500 koncertów na Litwie i w krajach europejskich, między inymi występowali w Belgii, Turcji, Rosji, Słowacji, Szwecji i we Włoszech.


20.00 – występ Teatru Tańca WPS „Okno na świat” (Warszawa)

Studencki Teatr Tańca WPS pracuje pod patronatem Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Kierownikiem i choreografem od początku działalności zespołu (1992) jest Jarosław Wojciechowski. Teatr jest laureatem wielu przeglądów i festiwali, m.in. Szczecińskich Spotkań Tanecznych, Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Nowoczesnego „Krzyki Dance”, Konfrontacji Tańca Współczesnego w Koninie – 2004, uczestniczył również w Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu.
Ideą pracy zespołu jest łączenie i wykorzystywanie różnych form teatru i tańca.
Program jest inspirowany muzyką i folklorem różnych narodów.
Grupa przedstawi obraz taneczny do portugalskiej muzyki fado, elementy barathanatian – sztuki tańca klasycznego Indii oraz mini spektakl oparty na polskim folklorze do muzyki Fryderyka Chopina w transkrypcji na insutrumenty ludowe.


20.30 – występ Kapeli Racisów (Jasionów), wspólna zabawa taneczna

Kapela powstała w 1990 r. w składzie: Franciszek Racis – I skrzypce, Sylwester Jaśkiewicz – II skrzypce, Leon Racis – bębenek obręczowy. Odtwarza XIX-wieczne sposoby muzykowania instrumentalnego na Suwalszczyźnie.
Od 1997 r. występuje w składzie (stopniowo powiększanym – dziadka i wnuków): Franciszek Racis – I skrzypce, śpiew (ur. 1923); Szymon Racis – II skrzypce, śpiew (ur. 1984); Andrzej Racis – harmonia trzyrzędowa, śpiew (ur. 1986); Wioletta Racis – basetla, śpiew (ur. 1988); Agnieszka Racis – bębenek obręczowy, śpiew (ur. 1991).
Franciszek Racis (zarówno w składzie zespołów dorosłych, jak i dziecięcych), siedmiokrotnie uczestniczył w festiwalach kazimierskich, współzdobywając m.in. I nagrodę w kategorii kapel seniorów (w 1990 r.) oraz kilkakrotnie nagrody w kategorii „Duży – Mały” w latach następnych.
Kapela Racisów (seniorów) uczestniczyła również w festiwalach kapel w Toruniu i Wilnie (1991 r.), a od kilkunastu lat regularnie uczestniczy w makroregionalnych jarmarkach folkloru w Węgorzewie i Suwałkach.


 

Alicja Mieszuk rzecznik prasowy UM w Olecku tel. (087) 520 19 50 www.olecko.pl  

...

J. Kunicki UM Olecko Ostatnia zmiana: 13 sierpnia, 2008

Do początku strony