Informacje o Urzedzie Miejskim w Olecku

Zycie gminy Olecko
Gospodarka miasta i gminy
Mapy Olecka i okolic
Historia miasta i regionu
Turystyka szansa rozwoju regionu
Szukaj w Internecie
Ksiega gosci

   Zabytki miasta

 Z ważniejszych świadectw przeszłości zachował się zabytkowy układ urbanistyczny (rynek z przyległymi ulicami) Olecka, zabytkowy zespół zamkowy, Zespół Kościoła Ewangelickiego (obecnie rzymsko-katolickiego) z lat 1831-1833 (na rynku), domy z przełomu XIX i XX wieku oraz liczne cmentarze. Na terenie miasta i gminy zachowało się ponadto 9 parków (z XIX w.), w tym 8 podworskich i 1 miejski.

Zabytki Olecka. Zabytki Olecka. Zabytki Olecka. Zabytki Olecka.
Zabytki Olecka. Zabytki Olecka. Zabytki Olecka. Zabytki Olecka.

Spis zabytków miasta

1. Zabytkowy układ urbanistyczny miasta XVI – XIX w. (rynek z przyległymi ulicami) Olecka.
2. Zamek myśliwski - obiekt istniał w czasach staropruskich i pełnił rolę budowli warownej. W czasach krzyżackich, zbudowano w tym miejscu pałacyk myśliwski dla dostojników Zakonu. Historia mówi, że w 1560 roku spotkał się tu książę Albrecht z królem Zygmuntem Augustem. Przypuszczać można, że zameczek powstał na miejscu starej budowli warownej, o czym świadczy plan miasta Olecka z XVIII wieku. W późniejszym rejestrze budowli i zabytków wschodniopruskich istniał zapis rozpoczęcia w 1654 roku budowy okazałego zamku. Zamek z połowy XVII w. widział i opisywał w 1748 r. August Hermann Lucanus. Inwestorem oleckiego zamku siedziby starostów książęcych był Fryderyk Wilhelm (1640 – 1680). W XVIII wieku zamek zaczął podupadać, a w 1822 r. spłonął całkowicie i nie został już odbudowany. Pod koniec XIX wieku ruiny zamku zostały usunięte, a na ich miejscu stanął w 1897 roku budynek starostwa powiatowego. 
3. Kościół z kaplicą – (budowa kościoła 1859 - 1861), kaplica II poł. XIX w.
4. Starostwo – Plac Zamkowy.
5. Skocznia i molo drewniane pochodzące z ok. 1930 r.
6. Pomnik – pomnik ofiar I wojny światowej z całym kompleksem sportowym, rekreacyjnym i parkowym powstał około 1928 roku. Olecki monument, drugi pod względem wielkości w Prusach Wschodnich, wystawiony został z inicjatywy ówczesnego starosty dr Wachsmanna. Jego wymowę polityczną jednoznacznie określał napis, jaki widniał na całej długości wewnętrznej strony półkolistego kamiennego muru, złożony z dużych brązowych liter: “Boże, usłysz nasze błagania i spraw, ażeby znowu powstały silne Niemcy”. Tu, pod pomnik olecki, przybywały wycieczki młodzieży niemieckiej, której zaszczepiano w tym przygranicznym mieście i okolicy, usłanej grobami poległych, idee odwetu i wielkomocarstwowego nacjonalizmu.
7. Chata Mazurska, drewniana pochodząca z lat 20 – tych.
8. Zabytkowy młyn wodny pochodzący z 1895 r. położony nad rzeką Legą (obecnie elektryczny).
9. Wieża ciśnień wybudowana na przełomie XIX – XX w.
10. Szereg domów mieszkalnych murowanych, których budowę datuje się na koniec XIX i początek XX wieku. (ul. Armii Krajowej, 11-go Listopada, Grunwaldzka, Kolejowa, Plac Wolności).

Spis opracowała: Krystyna Wiszniewska www.powiat.olecko.pl 

 

...

J. Kunicki UM Olecko Ostatnia zmiana: 02 grudnia, 2007

Do początku strony