Olecko - cmentarz wojenny z 1914/1915 r.

Projekt i urządzenie został wykonany w latach 20-tych wg projektu opracowanego przez Graberamt w Gołdapi.

Kwatera założona na planie prostokąta, na trzech tarasach połączonych schodami. Zachowało się 40 mogił z wojskowymi krzyżami betonowymi z inskrypcjami.

Z dużym prawdopodobieństwem można określić, że spoczywa w nich 107 żołnierzy niemieckich, w tym 69 znanych i 38 nieznanych. Nie zachowało sie 41 nagrobków żołnierzy (17 znanych i 24 nieznanych). Były one prawdopodobnie wzdłuż zachodniej granicy obiektu. W tym miejscu obecnie znajduje się 9 krzyży bez napisów (symbolicznie odtworzonych w czasie remontu cmentarza w 1991 roku). Razem pochowanych zostało 148 żołnierzy.

Wśród poległych jest 17 dragonów z 5 Rezerwowego Pułku Dragonów (w 1914 roku w składzie 2 Pułku Królowej Kirasjerów), poległych 17 sierpnia 1914 roku, stawiając opór Rosjanom atakującym miasto od stron Sedrank, np: Paul Dittmann z Koszalina, Karl Baasch (Bockhorst, Dolna Saksonia, okolice Bremy), Franz Tandrich z Uznam na Wyspie Wolin koło Szczecina.

Włącza / Wyłącza rotację panoramy
Pozwala przybliżyć oglądaną scenę
Pozwala oddalić oglądaną scenę
Umożliwia po kliknieciu przejście do kolejnej sceny spaceru. Po najechaniu na aktywny punkt pojawi się skrócona nazwa sceny, do której prowadzi