Urząd Miejski
Plac Wolności 3

19-400 Olecko

tel.  0-87 520 21 68 fax. 0-87 520 25 58
um@um.olecko.pl

Informacje z 19 czerwca

www.um.olecko.pl

Olecko, 19 czerwca 2000r.

Olecczanin Roku 2000

Kapituła konkursu Olecczanin Roku 2000 zadecydowała o tym, która ze zgłoszonych dziesięciu osób otrzyma ten zaszczytny tytuł. 16 czerwca br., podczas uroczystej gali, w sali widowiskowej Oleckiego Centrum Kultury, wręczono Romualdowi Wojnowskiemu, trenerowi miejscowych lekkoatletów prestiżowy tytuł.
Od wielu lat Romulad Wojnowski prowadzi klub sportowy Czarni. Jego wychowankowie zdobyli wiele znaczących medali i pucharów. W tym roku mogliśmy po raz dziewiąty uczestniczyć w organizowanych m.in. przez niego Oleckich Otwartych Biegach Ulicznych.
Rok temu jego praca również została doceniona- otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za działalność sportową.
W br. do tytułu nominowano 10 osób: Wiesławę Milewską-Bąk, Danutę Zaniewską, Annę Iwanowską, Grażynę Kuczyńską, Romualda Wojnowskiego,Władysława Gawrońskiego, Sebastiana Jędrzejczaka, Andrzeja Kamińskiego, Jarosława Skorupskiego , Wojciecha Kota.
Wszystkim, nominowanym do konkursu osobom życzymy sukcesów oraz cierpliwości i uporu w prowadzonej przez nich pracy. Dodać należy, że często jest to praca wykonywana społecznie.
Podczas gali wyborów Olecczaniana Roku, w trakcie uroczystej inauguracji obchodów Dni Olecka przedstawiciele władz miasta wręczyli pani Lucette Chazottes tytuł Honorowej Obywatelki. Poza stosownym dokumentem gość z Francji otrzymał również symboliczny klucz do miasta.
Dla przypomnienia dodam, że pani Chazottes została wyróżniona za bezinteresowne wspomaganie mieszkańców miasta i gminy Olecko oraz placówek służby zdrowia w zakresie wyposażania w sprzęt medyczny oraz nieodpłatne przekazywanie leków.

440-lecie Olecka

Olecczanie mieli szansę bawić się podczas imprez organizowanych w ramach obchodów 440 urodzin miasta .Uroczystości trwały trzy dni, od 16 do 18 czerwca br.
Oferta była bogata - każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W sobotę sporym zainteresowaniem cieszyły się IX Otwarte Oleckie Biegi Uliczne. W sportowej rywalizacji uczestniczyło 1650 uczestników!
Olecczanie czekali cierpliwie na przyjazd założycieli miasta czyli króla polskiego Zygmunta Augusta i księcia Albrechta Hochenzollerna z małżonkami. Po przekazaniu burmistrzowi Olecka aktu lokacyjnego na mieszkańców czekała słodka niespodzianka-tort urodzinowy. Z 44 kg ciasta wydzielono ponad 300 pysznych porcji .
W tym miejscu należą się podziękowania sponsorowi tortu, który skromnie pragnie pozostać anonimowym.
Sobotnią ofertę zabawy zamknęło widowisko Teatru Tańca Cień z Sejn z widowiskiem pt.: "Każdemu wolno kochać". Artyści z powodzeniem rozgrzewali zziębniętych widzów zapraszając do wspólnej zabawy.
Niedzielna oferta przewidywała m.in. szereg zawodów i konkursów sportowo-rekreacyjnych, występów artystycznych, które odbywały się na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz kamiennym pomniku.
Olecczanie mogli również podziwiać dzieła twórców ludowych z terenu Mazur i Suwalszczyzny , które były eksponowane na ciekawie zaaranżowanej wystawie.
Na pożegnanie ostatnich uczestników zabawy o godz. 22:00 rozbłysło kilkadziesiąt latarni.

Pomnik miejski w Olecku został uroczyście odsłonięty 17 czerwca br. podczas uroczystych obchodów 440 -tej rocznicy założenia grodu nad Legą. Wstęgę przecięli burmistrz Olecka Wacław Olszewski, przewodniczący Rady Miejskiej, Piotr Gorlo, starosta powiatu olecko-gołdapskiego, Alojzy Jurczak, JE biskup Wojciech Ziemba oraz przedstawiciel żołnierzy Armii Krajowej, Piotr Krysiuk.
Wyjątkowo wzruszający był moment odegrania przez orkiestrę miejską Mazurka Dąbrowskiego oraz odśpiewanie przez chór prowadzony przez Jana Orlika pieśni Gaude Mater.
Poniżej zamieszczam treść przemówienia, które zostało wygłoszone prze burmistrz Olecka,przed odsłonięciem pomnika miejskiego:

"Wasza Ekscelencjo,Księże Biskupie, Dostojni Goście,Drodzy Olecczanie, Panie i Panowie

Jest w kamieniu monolityczna moc i zawartość , trwanie .....
Wyryte w nim słowa mogą krzepić, umacniać w Wierze, Nadziei, Miłości.... Nowe budowanie naszej kamienistej ziemi wzrasta z trudem ,lecz dzięki Bogu, w pokoju tych 55 lat, wpisanych w 440 - lecie miasta datą Świętego, Jubileuszowego Roku 2000. Gdy pokój panuje, kamień spada z serca, choć nie wznosi się kolumn i łuków triumfalnych zwycięzcom. Zwycięża ciężka, szara praca i staranie zwykłych ludzi, którzy życie w wolności " danej" i "zadanej", kształtują na " Być" a nie tylko "Mieć " , wspomagając się solidarnie w potrzebie.
Ojciec Święty Jan Paweł II przypomniał w Ełku, że jesteśmy " (....) spadkobiercami bogatej przeszłości tej ziemi, którą tworzyły przez wieki różne tradycje i różne kultury".
Nie zacieramy pamięci małej i wielkiej Ojczyzny tych, którzy przez tę ziemię przeszli życiem twórczym i po ludzku ofiarnym. Jesteśmy kolejnymi przechodniami w bramie przełomu dwóch tysiącleci, a znaki czasu przed nami i po nas pozostają w pamięci historii odfałszowanej ,prawdziwej po stronie dobra i zła. Chciałoby się pozostać po słonecznej stronie dobra, ale człowiek jest tylko człowiekiem.Łaską jest dar wybaczania, pojednania ...
W tym miejscu, o tej godzinie połączymy się serdecznym kręgiem wspólnego współodczuwania, odpowiedzialności, przyjaźni, miłości.
Niech to nie będą puste słowa i gesty nad przepaścią samotności wśród ludzi ! Uczestniczymy wszak w budowaniu wspólnoty na trwałych wartościach i autorytetach.
Jak serdeczne echo wraca przesłanie Ojca Świętego, wypowiedziane w tamten czerwcowy dzień.
" Człowiek wychodzi ze swojego egoistycznego "bycia dla siebie" i zwraca się ku innym, czuje potrzebę "bycia dla innych", "bycia dla współbraci".
I jeszcze to westchnienie: " Jakże ważna jest obecność ludzkiego serca i ludzkiej solidarności".
Współodczuwaniem i współbudowaniem pragniemy wpisać się w pamięć tej ziemi serdecznym słowem, w materialnej biedzie dzieląc się ofiarnym sercem tu, gdzie wygnańcy i wędrowcy znaleźli po II wojnie ziemię naznaczoną rozstrzygnięciami mocarstw, układających bieg historii po swojej myśli. Podziały historyczne i mocarstwowe zabliźnia usilne staranie ludzi dobrej woli.
Pamięcią i czcią otoczmy wszystkich , którzy walczyli i polegli za wolność i godność ludzi tej ziemi.
Dziękuję wszystkim: najstarszym pierwszym osadnikom, kombatantom, duchownym, ludziom nauki, oświaty i kultury, tym, którzy trudzili się i trudzą w swoich niezastąpionych zawodach dla wspólnego dobra Ziemi Oleckiej; dziękuję najmłodszym następcom ,którzy swój talent, energię i zapał pragną związać na trwałe z rozwojem miasta, w którym się urodzili, wykształcili i wychowali.
Pragnę podziękować tym Wszystkim, którzy dodawali myśl do myśli, słowo do słowa, czyn szlachetny do czynu, aby powstała ta pomnikowa inskrypcja :
" W hołdzie wszystkim, dzięki którym żyjemy w pokoju i wolnej Ojczyźnie oraz tym, którzy szczególnie zasłużyli się naszemu miastu od jego początków w 1560 roku".
Jedna z naszych szkół przygotowuje się starannie do nadania jej imienia Jana Pawła II, by z tego miejsca świadczyć o obecności Polski w Europie przez wielkość wiary, myśli i serca Największego z Polaków. Tą drogą idziemy i pod tym przewodem będziemy Polakami wpisanymi w europejskość i światowość monolitycznym kształtem " posągu z jednej bryły",że użyję słów Wielkiego romantyka Juliusza Słowackiego, który wyprorokował Słowianina na Stolicy Piotrowej.

Marzy się Olecko jako monolit "małej Ojczyzny" w monolicie wielkiej, wspólnej wiary, wspólnej pracy, wspólnego działania w radości i smutku.
Pięknie różniąc się - bądźmy razem !
Ponad pokoleniowymi, partyjnymi, materialnymi podziałami, jednocząc się pięknie, bądźmy razem !

Podziękowania

Burmistrz Olecka składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji obchodów 440 rocznicy założenia Olecka.
Organizatorom- w tym pracownikom Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Oleckiego Centrum Kultury, Urzędu Miejskiego, członkom stowarzyszeń: Oleckiego Towarzystwa Sportu Szkolnego, Związku Harcerstwa Polskiego,Oleckiego Klubu Wodnego,Stowarzyszenia Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny, Olecko-Gołdapskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Związku Wędkarskiego oraz członkom Orkiestry Miejskiej i chóru prowadzonych przez Jana Orlika.
Sponsorom, w tym firmom Tabex, ZPU "Prawda", OPRI Olecko, OSM Olecko, OPDM Oleco, PWiK sp.zoo, PZU Olecko, PHU Sosnowski, Starostwo Powiatowe, Bank Spółdzielczy w Olecku, Powszechny Bank Kredytowy S.A. W-wa f/Olecko, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Państwowy S.A., Agromasz, Basket sp.zoo, PPH Eksport-Import "Jedność", Stollar, Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Olsztyn, o/Olecko, Hurtownia Impuls, Astra z Augustowa, Vet-Ol, Warsztat Terapii Zajęciowej, Przedsiębiorstwo Ochrony "Purzeczko", Krzysztofowi Poszwie
oraz tym wszystkim sponsorom, którzy pragną pozostać anonimowi.

To również dzięki Waszej pomocy i wsparciu mieszkańcy Olecka mogli wziąć udział w zabawie.
Dziękujemy!

Wyróżnienie dla Olecka

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie przyznał gminie Olecko wyróżnienie za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. W ten sposób nagrodzono inwestycje z zakresu redukcji zanieczyszczeń powietrza (kotłownie olejowe) oraz kanalizacji. Rozdanie pamiątkowych dyplomów i pucharów miało miejsce na VII Żuławskich Targach Rolnych w Starym Polu w dniu 17 czerwca br.

Alicja Żementowska     rzecznik prasowy UM w Olecku


Internet LO Olecko Ostatnia zmiana: J. Kunicki