Urząd Miejski
Plac Wolności 3

19-400 Olecko

tel.  0-87 520 21 68    fax. 0-87 520 25 58

um@um.olecko.pl

Inwestycje w gminie

www.um.olecko.pl

20 stycznia 2000 r.

Inwestycje w gminie- instrument rozwoju gospodarczego.

Najistotniejszym warunkiem działania władz lokalnych jest zapewnienie warunków wieloletniego zrównoważonego rozwoju lokalnego i w konsekwencji stałe podnoszenie jakości życia mieszkańców. Tworzenie warunków winno polegać na budowie sprawnych struktur organizacyjnych o charakterze lokalnym, wykorzystujących wewnętrzne uwarunkowania podmiotów samorządowych-gmin, powiatów, województw oraz w konsekwencji polegać na realizacji określonej polityki inwestycyjnej, zmierzającej do tworzenia podstaw materialnych rozwoju lokalnego.

Działalność gospodarcza jest w coraz większym stopniu uzależniona od dostępu do infrastruktury. Bez spełnienia tego warunku nie można marzyć o znalezieniu chętnych do inwestowania. Rozwój infrastruktury technicznej , tak w skali lokalnej jaki i regionalnej, jest jednym z podstawowych zadań władz samorządowych .

W przyjętym przez Radę Miejską budżecie gminy 18.6 % stanowią wydatki związane z inwestycjami. Jest to założenie planistyczne- w ciągu roku może ulec zmianom. Czy to dużo czy mało? Na miarę naszych sił i środków. Realizacja części założeń reformy oświaty ,również tych finansowych, spadła na barki samorządów, co stanowi ogromne obciążenie dla budżetu. I stąd między innymi bierze się jeden z niższych wskaźników inwestycyjnych na rok bieżący.

Plany i zadania inwestycyjne zostały podzielone na kategorie:

  • inwestycje infrastrukturalne terenów wiejskich,

  • gospodarkę komunalną w ujęciu infrastruktury technicznej,

  • gospodarkę mieszkaniową i niematerialne usługi komunalne,

  • oświatę i wychowanie.

W cyklu kolejnych publikacji postaram się Państwu przybliżyć kwestię planowanych inwestycji w Gminie.

Inwestycje infrastrukturalne terenów wiejskich

Jakie są cele inwestycji prowadzonych na terenach wiejskich? Jest ich wiele, m.in.

stworzenie warunków infrastrukturalnych pobudzających dynamikę rozwoju terenów wiejskich w kierunkach: produkcji rolnej, przetwórstwa rolnego, budownictwa gospodarczego, inwentarskiego, agroturystyki, budownictwa mieszkaniowego , letniskowego i turystycznego z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z zasobów kulturowych, krajobrazowych oraz środowiskowych.

Co składa się na planowane inwestycje czyli co ma pomóc zrealizować założone cele?

W bieżącym roku zaplanowano budowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w miejscowościach: Sedranki, Łęgowo, Olszewo, Borawskie, Plewki, Duły, Gordejki, Jaśki.

Do końca 1998r. procent zwodociągowania wsi był niski i wynosił tylko 15%. Trudno więc mówić o rozwoju wsi czy to w aspekcie agroturystyki czy rozwoju przetwórstwa spożywczego bez podstaw czyli skanalizowania i zwodociągowania terenów, że nie wspomnę o czynniku związanym z ochroną środowiska.

Wszystkie inwestycje kosztują. I to niemało . Na koszty poniższych inwestycji ma wpływ m.in.: wysoka przemarzalność gleby, ukształtowanie terenu i rozproszenie zabudowy.

Planuje się, że koszt budowy sieci wodociągowej Sedranki-Łęgowo-Olszewo wyniesie około 2 mln zł.

Jeśli koszty powyższe nic Państwu nie powiedzą, to użyję przykładu -tyle będzie kosztowało doprowadzenie wody do obecnych 139 gospodarstw . A dostęp do już istniejącej sieci będzie oczywiście zapewniony dla nowopowstałych gospodarstw czy zakładów pracy.

W powyższej inwestycji partycypowała gm. Świętajno oraz sami mieszkańcy.

Budowa sieci wodociągowej Borawskie-Plewki będzie kosztowała ok. 1,700 mln zł

Za powyższą kwotę 90 już istniejących gospodarstw będzie miało doprowadzoną wodę.

Inwestycja również jest realizowana przy udziale środków finansowych samych mieszkańców wsi.

Radni zaplanowali również budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Gąskach.

W okolicach tej miejscowości to nie jedyne inwestycje ponieważ planowana jest również

modernizacja drogi gminnej w Gąskach łączącej się z drogą krajową .

Ten kto podróżuje po naszych drogach zna ich stan. Poprawienie warunków komunikacji samochodowej jest konieczne do tego, aby wygodnie dojeżdżało się do naszej gminy mieszkańcom, turystom czy potencjalnym inwestorom.

Rozpoczęcie i zakończenie inwestycji planowane jest w br.

Infrastruktura komunalna w mieście- cdn.

Alicja Żementowska     rzecznik prasowy UM w Olecku


Internet LO Olecko Ostatnia zmiana: J. Kunicki