19 - 400 Olecko

MOSIR Olecko

IV Międzynarodowy Turniej Kobiet WTA - PKO BP S.A.-Olecko CUP 2004

Bułgarka oraz Polki tryumfatorkami
Ekaterina Dżehalevicz z Bułgarii oraz w grze podwójnej Polki Karolina Kosińska i Alicja Rosolska zostały tryumfatorkami turnieju tenisowego Olecka Cup 2004.
Dżehalevicz w finale pokonała Polkę Olgę Brozda. W półfinale Brozda pokonała inna Polkę Karolinę Kosińską, natomiast Dżehalevicz zwyciężyła Monikę Schneider (Polska).
W grze podwójnej Karolina Kosińska oraz Alicja Rosolska pokonały parę czesko-słowacką Iveta Gerlova i Zuzana Zemenova. Wcześniej Słowenka i Czeszka wyeliminowały z turnieju parę polsko-bułgarską Olga Brozda, Ekaterina Dżehalevicz. Natomiast debel Kosińska – Rosolska w drodze do finału wyeliminowały parę ukraińską Natalię Bogdanovą i Valerię Bondarenko.

25.V.2004 - PKO BP Olecko Cup – Pogoda dla Polek?
   Kwalifikacje trwają zwykle dwa dni. Pogoda sprawiła jednak, że w Olecku przeciągnęły się do wtorku. W poniedziałek cały czas padał deszcz i nie pozwalał na odbicie choćby jednej piłki. Nie znaczy to wcale, że dla kształtu „drabinki” turnieju głównego był to dzień całkowicie stracony. Już po losowaniu do Olecka dotarł faks z informacją, że z powodu kontuzji Maria Wolfbrand nie zagra o puchar tego miasta. Pech Szwedki oznaczał odrobinę szczęścia dla jednej z zawodniczek pokonanych w finałowej rundzie eliminacji. Los uśmiechnął się do Anny Mydłowskiej.
   W ten sposób w turnieju głównym zagra 14 Polek. Połowa z nich znalazła się w pierwszej „ćwiartce”. Co to oznacza? Ano to, że sześć musi odpaść przed półfinałem. Teoretycznie odpaść mogą nawet wszystkie, ale jakoś trudno wyobrazić sobie, aby ta ósma w tym sektorze „drabinki” – Kristina Grigorian – nie trafiła na lepszą od siebie. Niespodzianką byłoby już jej zwycięstwo w pierwszej rundzie. Rosjanka zajmuje w rankingu 1093. miejsce, zaś Alicja Rosolska – 885. A gdyby nawet, to w tej „ćwiartce” są jeszcze dwie rozstawione Polki – Olga Brózda (656.) i Karolina Kosińska (681.).
   Wśród uczestniczek tegorocznego turnieju olecka publiczność bez trudu znajdzie znajome twarze i nazwiska. Waleria Bondarenko, Jekaterina Dżechalewicz, Barbara Krzesińska i Monika Schneider grają tu już trzeci raz. Dżechalewicz może pochwalić się najlepszym bilansem startów w tym turnieju – wygrała cztery mecze (w zeszłym roku doszła do półfinału).
   Czytelnicy serwisu Tenisklubu znajdą na liście startowej jeszcze więcej znajomych. Choćby z niedawnego BGŻ Cup. Z Ursynowa do Olecka przeniosła się zwyciężczyni warszawskiego turnieju Danica Krstajić oraz trzy inne ćwierćfinalistki – Olga Brózda, Iveta Gerlova i Oksana Tieplakowa.
W Olecku Krstajić nie powtórzy tamtego sukcesu. Kto by się spodziewał, że tenisistka notowana w rankingu WTA na 565. miejscu przegra z debiutantką? W marcu Agnieszka Radwańska skończyła zaledwie 15 lat. Jej rywalka z Czarnogóry jest starsza niby tylko o dwa lata, ale na tym etapie kariery jest to różnica dwóch lat świetlnych.
   Nie było to zwycięstwo przypadkowe – Agnieszka naprawdę ciężko zapracowała na ten sukces. Praca ta trwała 138 minut i polegała przede wszystkim na gonieniu rywalki. Polka przegrała pierwszego seta, więc musiała najpierw wyrównać stan pojedynku. W trzecim było już 1:4 – patrząc od strony Radwańskiej. I nie był to przyjemny moment, bo piątego gema Agnieszka przegrała do zera, popełniając dwa podwójne błędy serwisowe. Ta przykrość wcale jej nie zniechęciła. Przeciwnie – zmobilizowała.
   Radwańska stosunkowo łatwo wyrównała na 4:4. Wyrównanie na 5:5 było już sporym wyczynem, ponieważ wymagało obronienia dwóch piłek meczowych. Skoro to się udało, to dlaczego miałby nie udać się decydujący gem? A udał się doskonale – 7:5 w tie-breaku, 7:6 w trzecim secie, 2:1 w meczu. Druga runda za pasem i pierwsze punkty WTA na koncie Polki.
   Agnieszka dała koleżankom bardzo dobry przykład. Naśladownictwo mile widziane.