Informacje o Urzedzie Miejskim w Olecku

Zycie gminy Olecko
Gospodarka miasta i gminy
Mapy Olecka i okolic
Historia miasta i regionu
Turystyka szansa rozwoju regionu
Szukaj w Internecie
Ksiega gosci

Plan zagospodarowania przestrzennego" województwo warmińsko-mazurskie - Obszar Wschodni

   Jest to wschodnia część województwa (powiaty: ełcki, olecki i gołdapski). Cechą charakterystyczną są średnio korzystne warunki przyrodniczo-rolnicze, wysoki udział użytków rolnych — 59,3% w powierzchni ogólnej (średnia wojewódzka 54,5), niska lesistość — 26,1 (przy średniej w województwie 30,1 %), przeciętna jeziorność oraz znaczna wrażliwość obszaru na antropopresję. 

Położony jest w strefie przygranicznej z Obwodem Kaliningradzkim, z którym powiązany jest przejściem granicznym drogowym, dwustronnym w Gołdapi.

Środowisko przyrodnicze stwarza szereg barier rozwoju gospodarczego, są to między innymi:
— Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej i część projektowanego Parku Krajobrazowego Puszczy Boreckiej;
— niemal cały obszar znajduje się w obrębie zlewni pojeziernej, tj. wód o dużej wrażliwości na antropopresję;
— zalegają wody podziemne o bardzo małej odporności na działalność ludzką w powiecie ełckim;
— Wzgórza Szeskie stanowią węzeł hydrograficzny z niewielkimi ciekami o dużej nieregularności przepływu, 
który ma duży wpływ na stosunki wodne terenów sąsiednich.

Potencjał do rozwoju przemysłu materiałów budowlanych stanowią zasobne złoża kruszywa naturalnego. Udokumentowane złoża borowiny w rejonie Gołdapi stanowią potencjał dla lecznictwa uzdrowiskowego.

Liczba ludności zamieszkującej obszar wynosi 144,7 tyś., z tego w miastach mieszka 87 tyś. osób. Wskaźnik urbanizacji na tym obszarze wynosi 60%, jest taki sam jak średni dla województwa. Największym miastem obszaru, jednym z większych w województwie, jest Ełk (56,2 tyś.), znacznie mniejsze to: Olecko (16,7 tyś.) i Gołdap (13,9 tyś.).

Dynamika wzrostu ludności w latach 1978-1998 była znacznie większa niż przeciętnie w województwie, liczba mieszkańców wzrosła aż o 21 %, głównie w wyniku dynamicznego przyrostu ludności w miastach.

Niekorzystne zjawiska demograficzne, tj. wysoka depopulacja oraz zmiany w strukturze wieku wskazują na proces starzenia się ludności. Deformacje w strukturze płci w grupie wieku 20-29 lat występują głównie na obszarach wiejskich powiatu oleckiego i gołdapskiego.

Struktura zatrudnienia w powiatach jest dość znacznie zróżnicowana. W powiecie oleckim i gołdapskim dominuje zatrudnienie w rolnictwie (około 46%), przy jednocześnie małym zatrudnieniu w sektorze usług (około 34%). Natomiast w powiecie ełckimdominuje zatrudnienie w usługach (około 44%) i w przemyśle (30%), a wpływ na ukształtowanie się takiej struktury ma miasto Ełk.

42 II. UWARUNKOWANIA WEWNĘTRZNE

Poważnym problemem tego obszaru jest wysokie bezrobocie, zwłaszcza w powiecie oleckim i gołdapskim (stopa bezrobocia 31,3%). Jego konsekwencją jest wysoki poziom zubożenia ludności.

Główne ośrodki obsługi obszaru to miasta: Ełk i Olecko. Miasto Ełk w Koncepcji polityki przestrzennego zagospodarowania kraju zostało określone jako regionalny ośrodek równoważenia rozwoju. Pomocniczym ośrodkiem obsługi jest miasto Gołdap (13,9 tyś. mieszkańców). Funkcję uzupełniających ośrodków obsługi obszaru pełni 7 wiejskich ośrodków obsługi gmin: Kalinowe, Prostki, 
Stare Juchy, Dubeninki, Kowale Oleckie, Świętajno, Wieliczki.

Obszar charakteryzuje się przeciętnymi warunkami przyrodniczo rolniczymi, małą lesistością, dużym udziałem użytków rolnych w powierzchni ogólnej, wysokim udziałem użytków zielonych (powyżej 35%), znaczną koncentracją gospodarstw rolnych (przeciętna wielkość gospodarstw 17,4 ha użytków rolnych), dużymi zasobami (ok. 45% pow. użytków rolnych) gruntów AWRSP.

Surowszy niż na pozostałym obszarze agroklimat ogranicza dobór roślin uprawnych.

Obszar ma korzystne warunki do rozwoju hodowli trzody chlewnej i bydła mięsnego. Zakłady przemysłu rolno-spożywczego są skupione głównie w gminach Ełk i Gołdap. W Ełku znajdują się nowoczesne zakłady mięsne, w których wprowadzona jest klasyfikacja EUROP.

Jest to obszar o niewielkim wykorzystaniu potencjału zawartego w walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Zainwestowanie turystyczne stanowi blisko 5.000 miejsc noclegowych, z tego w obiektach całorocznych 1.100 miejsc. Miasta, w których skoncentrowana jest większość miejsc całorocznych to: Ełk, Gołdap i Olecko.

Występują tu także złoża borowin, które preferują obszar do rozwoju funkcji uzdrowiskowej w Gołdapi.

Ograniczenia rozwoju gospodarczego stanowią:
- negatywne zjawiska demograficzne i społeczne, które wymagają działań aktywizujących obszar oraz 
zasadniczego zwiększenia miejsc pracy na terenach wiejskich;
- znaczna wrażliwość obszaru na antropopresję, która zwiększa nakłady na inwestycje;
- znaczne zasoby niezagospodarowanych gruntów po gospodarstwach państwowych;
- brak gazu ziemnego.

Preferencje rozwoju na obszarze stanowią:
- położenie w strefie przygranicznej z istniejącym przejściem granicznym w Gołdapi i projektowanym przejściem 
drogowym w Perłach;
- dotychczasowy rozwój przetwórstwa rolno-spożywczego;
- rozwój przedsiębiorczości w oparciu o istniejącą Specjalną Strefę Ekonomiczną w Ełku i Gołdapi;
- rozwój funkcji uzdrowiskowej w Gołdapi;
- wysokie walory przyrodniczo-krajobrazowe obszaru;
- rozwój miasta Ełk jako ośrodka o oddziaływaniu ponadregionalnym, regionalnym i subregionalnym;
- układ drogowy wiążący obszar z krajowym układem dróg szybkiego ruchu (drogi krajowe nr 16 i nr 65).

Obszar ten powiązany jest z układem dróg krajowych szybkiego ruchu drogą krajową klasy GP nr 16 (Grudziądz-Olsztyn-Ełk-Augustów-Ogrodniki) oraz drogą krajową klasy G nr 65 granica państwa-Gołdap-Ełk-Białystok-Bobrowniki-granica państwa. Ograniczenia w zakresie komunikacji wynikają z nieprawidłowych parametrów technicznych dróg.

Powiązanie z krajowym układem kolejowym zapewnia linia l-rzędna Białystok-Ełk-Korsze wymagająca modernizacji.

Na obszarze tym brak jest magistrali gazu ziemnego. Miasta Ełk i Olecko posiadają zaopatrzenie w gaz z rozprężalni gazu płynnego.

Układ linii elektroenergetycznych wysokich napięć jest wystarczający i nie stwarza ograniczeń rozwoju na obszarze. Projektowana jest rozbudowa stacji węzłowej do mocy 400/110 kV w Ełku.

(Na podstawie "Województwo warmińsko-mazurskie - Plan zagospodarowania przestrzennego" Olsztyn 2002).


 

 

J. Kunicki UM Olecko Ostatnia zmiana: 10 sierpnia, 2005

Do początku strony